Najbardziej spektakularne kolejki liniowe na świecie

Kolejki liniowe oferują możliwość podziwiania spektakularnych widoków i zapierających dech w piersiach panoram, ale nie są odpowiednie dla osób o słabym sercu i tych, którzy cierpią na zawroty głowy. Kolejki linowe są środkiem transportu powietrznego, który pozwala na szybkie i łatwe przemieszczanie się, dając Ci niepowtarzalną okazję do zobaczenia najbardziej spektakularnych krajobrazów. Ale które z tych cudów inżynierii, które stały się teraz prawdziwymi dziełami sztuki, są najbardziej ekscytujące i spektakularne na świecie? Poniżej przedstawiamy ranking:

6 – SkyWay Mont Blanc, Włochy – Francja

Zainaugurowana w 2015 roku i ukończona po 4 latach prac i kosztach 105 mln euro, umożliwia wjazd z Courmayeur (Pontal d’Entrèves, 1500 m n.p.m.) na Punta Helbronner (3466 m n.p.m.). Kabiny działają automatycznie, dzięki specjalnemu systemowi i zapewniają pasażerom widok 360° na wszystkie przekraczane obszary.

5 – Sugarloaf Cable Car, Rio de Janeiro – Brazylia

Będąc miejscem pamiętnej sceny walki z filmu Jamesa Bonda „Moonraker”, kolejka linowa w Rio de Janeiro wspina się na szczyt góry Sugarloaf i pozwala cieszyć się spektakularnym widokiem, zwłaszcza o zachodzie słońca, na całe miasto i plaże, w tym słynnego „Chrystusa Odkupiciela” na górze Corcovado.

4 – Kolejka linowa Solda all’Ortles, Południowy Tyrol – Włochy

Jeśli uwielbiasz wycieczki grupowe i często podróżujesz z przyjaciółmi i rodziną, z pewnością docenisz tę włoską kolejkę linową. Składa się z 4 kabin, które mogą pomieścić do 110 pasażerów każda: kolejka podbiła rekord świata w 2003 roku transportując na jednej linie 440 osób!

3 – Gelmer Funicular, Szwajcaria: najbardziej stroma kolejka w Europie i na świecie

Ta kolejka linowa zdobywa rekord na najbardziej stromą w Europie i na świecie. Na tych, którzy zdecydują się na podróż tą kolejką linową, czekają zapierające dech w piersiach przeżycia: w ciągu zaledwie 12 minut można wspiąć się na wysokość 400 metrów i osiągnąć nachylenie 106%. Jeśli cierpisz na zawroty głowy, nie patrz w dół! Na specjalnie wyróżnienie zasługuje również kolejka górska w Szczyrku, która niedługo powstanie.

2 – Kolejka linowa Mérida, Wenezuela: najwyższa na świecie

Wiele osób ubiega się o ten rekord, ale ta kolejka linowa potrzebuje jednej godziny, aby pokonać drogę na szczyt Pico Espejo: zaczynając na wysokości 1.640 metrów i docierając na 4.765 metrów, z różnicą wysokości 3.125 metrów. Po drodze znajdują się 4 przystanki na podziwianie panoramy Andów.

1 – Mi Teleferico, La Paz, Boliwia: najdłuższa kolejka linowa na świecie

Wiele kolejek linowych jest projektowanych i budowanych nie tylko z myślą o potrzebach turystów, ale także z myślą o problemach komunikacyjnych mieszkańców różnych miast. Jednym z przykładów jest ta 10-kilometrowa kolejka linowa, która łączy centrum La Paz z miastem El Alto, położonym na wysokości 4.080 metrów nad poziomem morza.