Metro – najlepszy system transportu publicznego

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, które oferuje możliwość podróżowania metrem, masz szczęście. Chociaż na początku możesz tęsknić za wolnością, jaką daje podróż samochodem, szybko odkryjesz, że metro może być o wiele lepsze. Podróżowanie metrem jest niedrogie, wygodne, bezpieczne i przyjazne dla środowiska.

Koszty

Jeśli myślisz, że taniej jest jeździć do pracy samochodem niż metrem, to prawdopodobnie się mylisz. Jeśli weźmiesz pod uwagę naprawy samochodu, paliwo, spłatę kredytu, opłaty parkingowe, ubezpieczenie, podatki i licencje, będziesz zaskoczony tym, ile wydajesz. Przeciętny kierowca samochodu wydaje tysiące złotych rocznie, i to bez brania pod uwagę kredytu samochodowego. Z drugiej strony, transport metrem jest ekonomiczny. Wiele systemów metra oferuje nieograniczony miesięczny karnet za rozsądną cenę. Niektórzy pracownicy, jak np. pracownicy państwowi, mogą otrzymać zwrot kosztów przejazdu metrem.

Wygoda

W miastach, gdzie zatory komunikacyjne są problemem, podróż metrem jest znacznie szybsza niż innymi środkami transportu. Pod tym względem metro ma nawet przewagę nad autobusami publicznymi, ponieważ może ominąć wszelkie zatory uliczne, dosłownie przejeżdżając pod nimi. Podróż metrem ma również inne udogodnienia. Na przykład, nie będziesz musiał martwić się o konserwację samochodu, lub zepsucie się autobusu. Z tego powodu mieszkańcy miast lobbują za budową metra. Jest tak w przypadku Krakowa, którego mieszkańcy w referendum opowiedzieli się za stworzeniem metra. Czy jednak metro powstanie w Krakowie?

Bezpieczeństwo

Chociaż wypadki w metrze są powodem sensacyjnych wiadomości, w rzeczywistości jest ono całkiem bezpieczne. Korzystanie z transportu publicznego oszczędza 200.000 ofiar śmiertelnych każdego roku. Jeśli obawiasz się, że metro może stać się potencjalnym celem terrorystów, wiele systemów metra jest obecnie wyposażonych w najnowocześniejsze kamery i czujniki chemiczne dla Twojego bezpieczeństwa.

Przyjazność dla środowiska

Podróż metrem jest niezwykle ekologiczna. Nie tylko jest to bardziej przyjazne dla środowiska niż podróż samochodem, ale ma również przewagę nad publicznymi systemami autobusowymi, ponieważ metro nie emituje szkodliwych spalin do powietrza.