Dlaczego loty są teraz tak drogie?

Jeśli ostatnio szukałeś tanich lotów, niewątpliwie byłeś zaskoczony cenami. Pomimo bycia elastycznym na daty podróży i lotniska w miejscu docelowym, nie można znaleźć niesamowitych ofert, do których przywykliśmy. Dlaczego więc loty są teraz tak drogie? Czy pasażerowie mogą oczekiwać, że w tym roku ceny biletów lotniczych wzrosną jeszcze bardziej? Czy linie lotnicze będą nadal podnosić swoje koszty, gdy więcej ludzi wróci do nieba, nawet jeśli ceny paliwa spadną?
Dlaczego loty są teraz tak drogie?

Ceny biletów rosną z powodu zwiększonej liczby pasażerów i wydatków na paliwo. Koszt paliwa lotniczego, który jest drugim co do wielkości wydatkiem linii lotniczych po kosztach pracy, wzrasta od czasu, gdy kryzys rosyjsko-ukraiński przerwał dostawy ropy naftowej na świecie. Nie są to jednak jedyne powody. Rozłóżmy więc to na czynniki pierwsze.

Wyższy popyt oznacza mniej tanich lotów

Przede wszystkim należy pamiętać, że ceny lotów podlegają tym samym zasadom podaży i popytu, co każdy inny produkt. Kiedy więcej osób chce podróżować, nawet jeśli tylko na określonych trasach, linie lotnicze zdają sobie sprawę, że mogą żądać większych opłat. Przeciwnie, linie lotnicze muszą obniżyć swoje stawki, aby sprzedać więcej, gdy mniej osób kupuje bilety. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak pogoda, pora roku, katastrofy naturalne, ogromne wydarzenia i tak dalej.

Popyt zmniejszył się podczas pandemii

Jeśli to czytasz, prawdopodobnie jesteś świadomy, że epidemia tymczasowo wstrzymała biznes turystyczny. Czy to z powodu blokad, czy z wyboru, ponieważ podróżni nie czuli się komfortowo, jednak mniej osób kupowało bilety lotnicze w latach 2020-2022.Naturalnie, ceny lotów spadły (dla lotów, które wciąż był obsługiwane). Gdy sytuacja się zmieniła i otworzyły się granice, popyt wzrósł, co sprawiło, że te super niskie ceny biletów stały się coraz trudniejsze do zdobycia.

Sezonowość wpływa na popyt

Zapomnij o pandemii, popyt w sektorze turystycznym zmienia się w zależności od kilku innych kryteriów, takich jak sezon.  Podróżowanie w dowolne miejsce w tygodniach około świątecznych jest zawsze droższe, więc nie zapomnij wziąć pod uwagę sezonowości miejsca docelowego za każdym razem, gdy podróżujesz. Istnieje więcej praktycznych wskazówek dotyczących szukania tanich lotów, sprawdź klikając podany link.

Bilety lotnicze drożeją, gdy ceny paliwa lotniczego idą w górę

Być może masz już dość słuchania w wiadomościach o rosnących kosztach paliwa. Ale niestety, jest to problem, który wykracza poza cotygodniowe tankowanie i odgrywa ogromną rolę w podnoszeniu cen biletów lotniczych.

Linie lotnicze stosują specjalną taktykę zwaną hedgingiem, aby pomóc im uzyskać lepsze stawki na paliwo lotnicze, ale nie jest to całkowita ochrona przed przekleństwem zmieniających się cen ropy. Wzrost cen benzyny skutkuje wyższymi cenami biletów i nie da się tego obejść.